آخرین به روز رسانی: پنجشنبه, 27 آذر 1393 - 10:20 به وقت تهران

اضافه به علاقمندي ها (Add To Favorites)

ایدئولوژی قیام 15 خرداد42، عقاید معطوف به آینده ملت ایران بود

( 0 امتیاز از 5 )

مدیر حوزه های علمیه چهارمحال وبختیاری با تشریح جنبه انقلابی قیام 15 خرداد 1342 ملت ایران، تصریح کرد: ایدئولوژی این قیام، مجموعه ای از عقاید سنتی ولی معطوف به آینده روشن بود که کوتاه شدن دست عوامل استعمار غرب و استبداد سلطنتی را خواستار بود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلامˈ سیدمحمد احمدیˈ روز شنبه در نشست بصیرتی طلبه های علوم دینی شهرکرد با عنوانˈ جریان شناسی قیام 15 خردادˈ، اظهار داشت: تاریخ معاصر ایران، نقاط عطف و حساس زیادی را پشت سر نهاده است که قیام پانزده خرداد 1342 از مهم ترین آنهاست.

وی با تبیین جریان های سیاسی نهضت 15 خردادملت ایران در سال 1342، گفت: قیام، بروز امواج نارضایتی در میان یک قشر یا قشرهای مختلف جامعه علیه نظام حاکم است که منجر به طغیان ناگهانی آنها شده و موجب تغییراتی در برنامه ها، سیاست ها، رهبری و مدیریت و یا نهادهای سیاسی کشور می شود.

حجت الاسلام احمدی تصریح کرد:انقلاب اسلامی ملت ایران در سال 1357، تبلور جنبش ضداستعماری تنباکو، انقلاب عدالت خواهانه و مردمی مشروطه، نهضت ملی شدن نفت و قیام ضداستعماری و ضداستبدادی 15 خرداد این ملت است.

وی قیام 15 خرداد را آخرین زنجیره این تحول، قبل از وقوع انقلاب اسلامی بیان کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب، بارها از این قیام خونین به عنوان منشأ، مبدأ و نقطه آغاز انقلاب اسلامی یاد کرده و بر شناخت آن تأکید نموده است.

امام جمعه فرخشهر با بیان اینکه زمینه های سیاسی، اجتماعی و مبانی فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی با قیام 15 خرداد فراهم شد، گفت:امام خمینی(ره) در 21 مورد از واژه ˈنهضت 15 خردادˈ، در 19 مورد از عبارت ˈ قیام 15 خرداد ˈ و در 18 مورد نیز اصطلاح ˈ15 خردادˈ را در سخنان خود استفاده کردند که این مهم، بیانگر اهمیت این روز تاریخی در اندیشه سیاسی امام راحل است.

mod_vvisit_counterکل بازدیدها338888
ما 80 مهمان آنلاین داریم