سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

پیشگیری از وقوع مسمومیت ها

پیشگیری از وقوع مسمومیت ها


Loading the player...

دانلود

توجه به مسموميت ها و دلایل بروز آنها تاثیر ویژه ای در كاهش موارد مسموميت های اتفاقی و عمدی دارد و این پدیده می تواند ضمن ارتقاء سطح سلامت و بهداشت عمومی جامعه باعث كاهش هزينه های درمانی گردد.مسمومیت های گوناگونی نظیر مسمومیت با فرآورده‌های شیمیایی، سموم، مسمومیت های دارویی و غذایی وجود دارد که براساس مطالعات صورت گرفته بروز مسمومیت های دارویی در کشور ما شایعترین علت مسمومیت محسوب می گردد.گفته می شود، نگهداری طولانی مدت داروها در منزل و دسترسی آسان به این داروها یکی از علل آمار بالای مسمومیت‌های دارویی در کشور است و از آنجا که کودکان بسیار کنجکاوند و اگر داروها به راحتی در معرض دیدشان باشد ممکن است آن را ببلعند در این خصوص والدین و سایر اطرافیان کودک باید در نظر داشته باشند تا جایی که می شود، نباید داروهای خود را در مقابل چشم كودكان مصرف کنند. همچنین نباید داروها در جایی قرار گیرد که کودکان به راحتی بتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند. توجه به توصیه های زیر تا حد زیادی می تواند از وقوع بار مسمومیت های دارویی بکاهد:

*داروها را دور از دید و دسترس كودكان و در ارتفاع بالا و کابینت ها و كمدهای مجهز به قفل نگه داری کنید.

*هنگامی که کودکتان بیمار است، مراقب باشید، دوز تكراری دارو به وی ندهید و به او بفهمانید كه این دارو است و هرگز از كلماتی مانند آبنبات، شكلات و یا خوراكی استفاده نكنید.

*با مصرف خودسرانه داروها بدون تجویز پزشك، سلامت خود را به خطر نیندازید.

*بهتر است داروهای بیماران افسرده و یا بیمارانی که تعادل رفتاری ندارند را دور از دسترس ایشان قرار دهید و در خصوص میزان داروی مصرفی آنها مراقبت ویژه ای به عمل آورید.

*علاوه بر این لازم است بر مصرف داروی افراد مسن خانواده نیز نظارت داشته باشید چراکه آنها نیز ممکن است به بنا به دلایلی نظیر ابتلا به فراموشی و آلزایمر، تشابه ظاهری شکل داروها، نداشتن اطلاع درست از نام داروها، خوانا نبودن دوز مصرفی دارو، بی سوادی یا کم سوادی، داروی خود را تکراری و یا از اول اشتباه مصرف کنند.

*بهترین کار برای پیشگیری از خوردن دوز تکراری دارو به ویژه در سالمندان، یادداشت کردن دفعات مصرف دارو و یا قرار دادن قرص ها در داخل جعبه های مخصوص تقسیم بندی شده (برحسب صبح، عصر و شب) می باشد.

*مصرف مقادیر بالای بسیاری از داروها در اقدام به خودکشی، ممکن است در ابتدا علامت و نشانه خاصی نداشته باشد ولی وضعیت فرد مسموم به طور ناگهانی وخیم گردد.

*لازم است بدانید، مصرف بیشتر از دوز توصیه شده داروهای مسکن سبب ایجاد سمیت شده و با تخریب کلیه ها همراه خواهد شد.

*در برخورد با فرد مسموم غیر هوشیاری که در کنارش بسته های داروی خورده شده وجود دارد، ضمن حفظ خونسردی خود و عدم القاء استفراغ در این فرد، سریعا وی را به همراه بسته های دارویی به بیمارستان ببرید.

در ضمن با آغاز فصل سرما و شروع استفاده از وسایل گرمایشی، در خصوص مسمومیت با گاز مونوکسید کربن نیز باید نکات ایمنی و بهداشت رعایت گردد.      

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.