سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

پلو اجر
پلو اجر
یکی از غذاهای سنتی چهارمحال و بختیاری پلو اجر است. مواد لازم برای تهیه این غذا عبارتند از: گوشت۳۰۰گرم/ پیاز۱ عدد متوسط/ اجر400 گرم/ رب ۲قاشق غذا خوری در صورت تمایل/ ادویه و روغن به مقدارلازم. برای تهیه این غذا اول گوشت با پیاز و رب و ادویه رو می...
پخت شله قیمه ریزه
پخت شله قیمه ریزه
2:17
چشمه سیاه سرد بروجن
چشمه سیاه سرد بروجن
در پنچ کیلومتری جنوب بروجن گردشگاه بسیار زیبای سیاه سرد قرار دارد. این محل در دامنة شمالی کوهی به همین نام با ارتفاع 2644 متر از سطح دریا واقع شده است. با ایجاد جاده آسفالته دو بانده و انتقال شبکه برق، گاز و تلفن بر رونق سیاحتی آن به طور چشمگیری...
دریاچه کلار
دریاچه کلار
12 عکس
چشمه آب سفيد
چشمه آب سفيد
آب سفید چشمه ساری از بین 700 چشمه سار استان چهارمحال و بختیاری است که از کوه بزرگ سبزکوه سرچشمه می گیرد. این چشمه یکی از زیباترین چشمه های کشور است که آب آن نیز بسیار سرد و خنک است و پس از طی طریق، در میان کوهساران راهی کارون و خروشندگی آن می...

کوگ تنها
کوگ تنها
تو مونه خاسی مو تونه خاسوم
13 فروردین، روز طبیعت
13 فروردین، روز طبیعت

 

 

13بدر بیرون نرو
13بدر بیرون نرو
ول کن این درو 13 بدر نرو این اوضاع بدو نکن تو بدترو
هلهله
هلهله
هلهله با صدای حمید طاهری

هلن عروس لردگان

هلن عروس لردگان


منطقه حفاظت شده " هلن " نام خود را از کوهي که در اين منطقه واقع شده گرفته است. هلن نام منطقه حفاظت شده جنگلي در استان چهارمحال و بختياري است كه حدود 30 هزار هكتار از وسعت 40 هزار هكتاري آن جنگلي و غالبا" از نوع بلوط غرب است. اين منطقه نام خود را از كوهي كه در همين محل واقع شده و به نام هلن مشهور است گرفته كه گفته مي شود نام پرستاري آمريكايي است كه با يك پزشك ايراني بختياري ازدواج كرده ودر سال 1931 به ايران آمده و به همراه همسرش با ايل بختياري كوچ مي كرده و به مداواي مردم مي پرداخته است. حضور وي در آن زمان مصادف با نقشه برداري و تهيه نقشه هاي توپوگرافي منطقه بوده كه احتمالا" اختصاص كوهي به نام هلن به خاطر قدرداني از وي بوده است.

موقعيت جغرافيايي

بين عرض جغرافيايي N3155 و N3140 شمالي و طول جغرافيايي E5053 و E5032 شرقي در شهرستان هاي اردل، لردگان و کیار از توابع استان چهارمحال و بختياري با فاصله تقريبي 110 کيلومتري از مرکز استان واقع شده و نزديک ترين شهر به آن شهر ناغان است که در فاصله حدود 20 کيلومتري از آن قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده جنگلي هلن داراي وسعتي حدود 40 هزار و 200 هکتار بوده که 30 هکتار آن جنگل و مابقي به صورت مرتع است. هلن كاملا" كوهستاني بوده و كمترين ارتفاع آن در كنار رودخانه زيباي ارمند و بيشترين آن در ارتفاعات قلل سر به آسمان كشيده بزمني قرار دارد.

 آب و هوای منطقه

ميانگين دما در سردترين ماه سال ( دي ماه ) به 4/2 درجه سانتي گراد، در گرم ترين ماه سال (تير ماه ) 19/14 درجه سانتي گراد و ميانگين بارندگي سالانه آن 9/505 ميلي متر است. علاوه بر رودخانه کارون با طولي در حدود 65 کيلومتر، چشمه هايي همچون برد بلند گل سفيد آب، چشمه سيبا، آب سفيد، تاگک، چشمه دل بالا، گردک، شه پير، از منابع آب اين منطقه هستند. آب و هواي نيمه مرطوب با تابستان هاي گرم و خشك و زمستان هاي نيمه سرد، منابع آبي رودخانه اي و چشمه اي فراوان، راههاي دسترسي، پوشش هاي انبوه جنگلي(75 درصدي) و مرتعي سبب ايجاد بوم سازگان هاي ويژه از انواع رودخانه اي، حاشيه رودخانه اي، جنگلي و مرتعي گرديده است كه در كنار شرايط توپوگرافي و طبيعي منطقه موقعيت منحصر به فردي را براي جذب حيات وحش فراهم آورده است.

پوشش گياهي
از وسعت 40231 هكتاري منطقه در حدود 30 هزار هكتار آن را جنگل به خود اختصاص مي دهد كه 71 درصد از مساحت منطقه را شامل مي شود كه داراي گونه غالب  بلوط غرب       Quercus persica  مي باشد. در كنار اين گونه،گونه هاي ديگري نيز وجود دارد كه مي توان Ficus cavica    گز tamarix   بادام  Lycioidesamygdalus  ارژن  Amygdaluseburnea  گون   Astragalus.spp  بنه  Pistacita atlantica    كلخونك   Pistacia khinjuck  كلاه مير حسن Acantholimon,Spp  زالزالك  Crataegus manogyna  پلاخور Lonicera nummulariifolia  شكر تيغال  Echinops persicus دافنه Daphne mucronataرا نام برد. جامعه جنگلي در ارتفاع تقريبي 2000 متري در غرب منطقه پيرامون گردنه بره مرده جاي خود را به گونه هاي گون و دافنه مي دهد . تنها گونه درختي بالاي ارتفاع 2800 متري گونه پلاخور مي باشد كه به صورت لكه هاي پراكنده قابل رويت است .

گونه هاي جانوري
وضعيت اقليمي منطقه ، وجود بوم سازگان رود خانه اي و حاشيه رود خانه ، جنگلي و غير جنگلي ها و توپوگرافي منطقه شرايطي را براي جلب و جذب حيات وحش متنوع خصوصا" از نظر پرندگان فراهم آورده است كه از آن جمله مي توان به موارد ذيل اشاره کرد :
  -
شغال  Canis aureus      -  تشي Hystrix  indica   - روباه معمولي Vulpes   Vulpes     -گراز   Sus scrofa -گرگ  canis lupus     - خرگوش lepus capensis  -كل و بز  capra aegagrus   - خرس قهوه اي  Ursus arcutus   - كبك    Alectoris  chukar  -  آگاماAgama .spp -كبوتر جنگلي    Columba palumbus     -كمر كلي بزرگ  Sitta tephronata    - زاغ نوك قرمز Pyrrhocorax Pyrrhocorax     - زاغي  Pica pica -كلاغ معمولي Corvus corone    - دليجه Falco tinnucuius - عقاب طلائي Aquila chrysaetus    لاك پشت آبزي Mauremys caspica -  افعي Viplra lebetina
 
راههاي دسترسي
دسترسي به منطقه با وجود جاده آسفالته شهركرد – خوزستان دشوار نيست اين جاده از دوپلان تا سر خون و از سر خون تا پل ارمند ادامه دارد . همچنين جاده آسفالته دورك تا معدن نيز پيرامون منطقه را فرا مي گيرد . علاوه بر آن جاده هاي خاكي روستاي جوزستان ،  آب گلور ، جاده خاكي دسترسي به دكل هاي برق و مخابرات از ديگر راههاي ارتباطي و دسترسي به منطقه به حساب مي آيند .