جهش تولید | چهارشنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۹

مراسم تاسوعا

تهیه کننده و کارگردان: بیژن علی بابایی

دستیار تهیه:فاطمه علیخانی

تصویربردار: ایوب پشتوار، شهراد طاهرزاده،وحید حسین زاده،نامدار احمدی

دستیار تصویر: کوروش قلی پور ، حسین گلمحمدی،احسان عبدالله زاده،محمد آزادگان

صدابردار: مجید کبیری

بیان رشادت ها و مصیبت های حضرت ابوالفضل(ع) در روز تاسوعای حسینی سبب شده تا برخی تصور کنند که آن حضرت در این روز به شهادت رسیده و به همین علت در این روز عزای سقای دشت کربلا را برپا می کنند؛ درحالی که همه یاران امام حسین(ع) در روز عاشورا جان خود را برای یاری دین خدا فدا کردند.
تاسوعا در تاریخ شیعه، نهم محرم است و ریشه آن کلمه «تسع» به معنای 9 است. چنین روزی از دیرباز به عنوان وعده گاهی شناخته شده که عزاداران و عاشقان اهل بیت(ع) ضمن بیان فضیلت های علمدار کربلا، به مرثیه سرایی و عزاداری برای او می پردازند.
از امام صادق(ع) روایت شده که فرمود: تاسوعا روزی است که حسین(ع) و یارانش در آن روز در کربلا محاصره شدند و سپاه شام پیرامونش حلقه وار گرد آمده او را از حرکت بازداشتند و پسر مرجانه (ابن زیاد) و عمر بن سعد در آن روز شادمان از اینکه لشکری انبوه در اختیار دارند، حسین(ع) و یارانش را ضعیف شمردند و یقین کردند که دیگر حسین، یار و یاوری ندارد و مردم عراق به مدد او نخواهند آمد.

مراسم تاسوعای حسینی در 28شهریور 1397 ساعت 9:30 صبح از شبکه ی جهان بین به روی آنتن می رود.این برنامه به تهیه کنندگی و کارگردانی  بیژن علی بابایی شهرکی می باشد.

سال تولید: 1397