جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

راهیابی مستند «هالووین ایرانی» از تولیدات رادیو جهان بین به بیست و چهارمین دوره جشنواره رادیویی پری مارولیچ کرواسی - نمایش محتوای خبر

 

 

راهیابی مستند «هالووین ایرانی» از تولیدات رادیو جهان بین به بیست و چهارمین دوره جشنواره رادیویی پری مارولیچ کرواسی

راهیابی مستند «هالووین ایرانی» از تولیدات رادیو جهان بین به بیست و چهارمین دوره جشنواره رادیویی پری مارولیچ کرواسی

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری:

مستند «هالووین ایرانی» به تهیه کنندگی فاطمه رفیعی از همکاران رادیو جهان بین، به بیست و چهارمین دوره جشنواره رادیویی پری مارولیچ کرواسی که از بیستم تا بیست و پنجم اردیبهشت ماه 99 در سه بخش مستند، نمایش و کوتاه در جزیره هاوار کرواسی برگزار خواهد شد، راه یافت.

جشنواره پری مارولیچ به نام یکی از مشاهیر و شعرای کروات به نام مارکو مارولیچ نامگذاری شده است و با هدف بازخوانی متون قدیم بیش از 100 سال برگزار می شود.

مستند «هالووین ایرانی» درباره رسمِ "کِرکِرَکِ شوبَندی" در میان اهالی شهر جونقان استان چهارمحال و بختیاری است که این مراسم جذاب از غروب شب عید آغاز می شود وتا نیمه شب به پایان می رسد و در آن هرشخص با دوستان و فامیل همراه می شود و وسایل مورد نیاز کرکرک شوبندی یعنی کیسه وطناب که ازچند روز پیش آماده کرده بود را برمی دارد و به پشت بام خانه های همسایه ها یا فامیل خود یا بزرگان شهر می رود.

بزرگترها هدایایی را که برای کودکان آماده کرده اند با شنیدن صدای آنها از پشت بام و انداختن کرکرک، درون کیسه ای که از پشت بام آویزان شده می گذارند و این رسم ماندگار با شیرینی ها و جذابیت های بسیاری همراه است.