سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

بررسی علل سرفه و روش درمان و کنترل آن

بررسی علل سرفه و روش درمان و کنترل آن


Loading the player...

دانلود

سرفه نوعی واکنش دفاعی بدن (رفلکس) به مواد محرک تنفسی یا آلودگی هوا یا برای دفع ترشحات در هنگام بیماری است. مکانیسم سرفه خروج سریع هوای بازدمی بر اثر انقباض عضلات تنفسی است.

بعد از سرما خوردگی ما دچار سرف می شویم .سرما خوردگی اساسا یک هفته الی ده روز طول می کشد و با اقدام خفیف درمانی قابل کنتل می باشد و سرما خوردگی خود بخود برطرف می شود ولی اگر سرفه های ما بیش از چهار هفته  طول کشید و مثلا اگر در بزرگسالان بیشتر از 2 ماه طول کشید تقریبا سرفه های هاد و مزمن محسوب می شوند و می تواند علل مختلفی داشته باشد و باید پیگیر علت آن باشیم.

سرفه در فصول خاص مثلا در تابستان می تواند به علت الرژی باشد

علل سرفه ها می تواند مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی مثل : سینزیت ، عفونتهای تنفسی ، الرژی های تنفسی باشد و یا به  علت دستگاه تنفسی تحتانی مثل  ریه ها و راههای هوایی  باشد.

نکته مهم و قابل توجه اینکه ممکن است علل سرفه را به عواملی مثل الرژی نسبت بدهیم ولی تدر واقع علت آن بیماری مثل اسم باشد لذا برای تتشخیص درست بهتر است از بیمار بخواهیم از نوار ریه بگیرد و با استفاده از نوار ریه می توانیم تشخیص دهیم که آیا بیماری اسم هست و یا خیر.

و در هنگام بررسی سرفه های خشک و پی در پی  باید به سابقه بیماری و سابقه خانوادگی بیمار، اینکه بیمار سیگار می کشد یا نه  ، عوامل الرژیک و بیماریهای خاص مثل آسم و... توجه نمود

درمان قطعی سرفه، به تشخیص علت بیماری زمینه‌ای و سپس شروع درمان اختصاصی بستگی دارد. حذف عامل محرک خارجی یا عامل تشدید کننده داخلی در صورت تشخیص مفید خواهد بود. سایر ملاحظات درمانی عبارتند از درمان عفونتهای اختصاصی دستگاه تنفسی، مصرف گشاد کننده‌های برونشها در شرایط انسداد برگشت پذیر مجاری هوایی مانند آسم، فیزیوتراپی قفسه سینه به منظور افزایش پاکسازی ترشحات در بیماران دچار برونشکتازی و آسپیراسیون تنفسی و درمان تومورهای داخل برونشی یا بیماری بینابینی ریه .

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.