جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

پلو اجر
پلو اجر
یکی از غذاهای سنتی چهارمحال و بختیاری پلو اجر است. مواد لازم برای تهیه این غذا عبارتند از: گوشت۳۰۰گرم/ پیاز۱ عدد متوسط/ اجر400 گرم/ رب ۲قاشق غذا خوری در صورت تمایل/ ادویه و روغن به مقدارلازم. برای تهیه این غذا اول گوشت با پیاز و رب و ادویه رو می...
چشمه سیاه سرد بروجن
چشمه سیاه سرد بروجن
در پنچ کیلومتری جنوب بروجن گردشگاه بسیار زیبای سیاه سرد قرار دارد. این محل در دامنة شمالی کوهی به همین نام با ارتفاع 2644 متر از سطح دریا واقع شده است. با ایجاد جاده آسفالته دو بانده و انتقال شبکه برق، گاز و تلفن بر رونق سیاحتی آن به طور چشمگیری...
چشمه آب سفيد
چشمه آب سفيد
آب سفید چشمه ساری از بین 700 چشمه سار استان چهارمحال و بختیاری است که از کوه بزرگ سبزکوه سرچشمه می گیرد. این چشمه یکی از زیباترین چشمه های کشور است که آب آن نیز بسیار سرد و خنک است و پس از طی طریق، در میان کوهساران راهی کارون و خروشندگی آن می...
پخت شله قیمه ریزه
پخت شله قیمه ریزه
2:17
دریاچه کلار
دریاچه کلار
12 عکس

راهکارهای تحقق جهش تولید
گل بهاری
گل بهاری
گل بهاری (3:30) با صدای کاظم کریمی
در مورد مالت جو چی می دونید؟
در مورد مالت جو چی می دونید؟
بزرگترین کارخانه مالت جوی خاورمیانه کجاست؟
مش عامو و کرونا و درس و مدرسه
مش عامو و کرونا و درس و مدرسه
حالا که تعطیلن مدرسه هاتون عزیز بیشین سر درست ....

برخی از باورها و آداب و رسوم نوروز در چهارمحال و بختیاری

برخی از باورها و آداب و رسوم نوروز در چهارمحال و بختیاری


برخی از باورها، آداب و رسوم

1- برخی باورهای عامیانه هستند که به صورت شفاهی مطرح شده اند و در شمار فولکلور درآمده است:   روز نوروز باید یک نفر « خوشقدم » اول وارد خانه شود،   مسافرت پیش ازسیزده خوشیمن نیست. روزچهاردهم سفرکردن خیر است.  هرکس در بامداد نوروز، پیش ازآنکه سخن بگوید ، سه مرتبه عسل بخورد وسه پاره موم دود کند از هر دردی شفا یابد. پوشیدن لباس نو در عید نوروز موجب زدوده شدن کدورت و چرکینی از دل انسان است.   کسانی که مرده اند، سالی یکبار، هنگام نوروز آنها به خانه برمیگردد بنابراین باید خانه را تمیز، با بوی عود خوش کرده و چراغ روشن کرد.  کسی که روز نوروز گریه کند، تاپایان سال اندوه او را رها نمی کند.  روز سیزده کارکردن نحس است.

2- شال اندازی

یکی ازآداب جشن نوروز ، شال اندازی بود . در این آیین، جوانان به بام همسایگان و خویشان می رفتند و از درون روزنه بالا یا تاق شال درازی را به درون اتاق می انداختند و صاحبخانه مکلف بود هدیه ای در شال بگذارد.

3- فالگوش ایستادن

از دیگر مراسم فالگوش ایستادن بود و بیشتر مخصوص کسانی بود که آرزویی داشتند ، مانند دختران دم بخت یا زنان در آرزوی فرزند.

آنها سر چهار راهی که نماد گذار از مشکل بود می ایستادند و کلیدی را که نماد گشایش بود زیر پا می گذاشتند، نیت میکردند و به گوش می ایستادند و گفتگوی اولین رهگذران را پاسخ نیت خود می دانستند. آنها از فروهرها انتظار داشتند که گره کارشان را بگشایند.

4- قاشق زنی

دختران دم بخت کاسه و قاشقی به دست می گرفتند و همراه کودکان و نوجوانان چادر به سر میکردند و به در خانه همسایگان میرفتند و از آنان هدیه یا آجیل میگرفتند.

5- حاجی فیروز

حاجی فیروزها گروهی بودند که از دوران ارباب و نوکری و حرمسراداری به وجود آمده بودند و به خاطر این که چون آزاد یا رانده شده و یا تشکیلات اربابانشان به هم ریخته بود، بی سرو سامان میشدند، به ناچار به خاطر بی مویی صورت و سیاهی چهره مورد تمسخر مردم قرار می گرفتند و امرار معاش آنها از اینراه بود. آنها با سیاه کردن چهره و پوشیدن لباس سرخ به خاطر نشاط بخشی و داشتن نام فیروز، که یکی از اسامی بعد از خریده شدنشان بود، مراسم خاص خود را اجرا می کردند.