سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲ مهر ۱۴۰۰

بازی محلی طناب کشی

بازی محلی طناب کشی


Loading the player...

دانلود

یکی از بازی های محلی در استان چهارمحال و بختیاری که در جشن ها و مناسبت ها برگزار می شود بازی طناب کشی است.  در بازی طناب‌کشی14 نفر مشارکت دارند که به دو تیم 7 نفره تقسیم می شوند. در بازی طناب کشی تعویض دوباره افراد در مسابقه ممنوع است و چنانچه فردی بعد از اتمام مسابقه نوبت اول در طول مسابقه دوم مجروح بشود تیم مصدوم می تواند با هفت نفر به کار خود ادامه بدهد ولی هیچ تیمی نمی تواند با کمتر از هفت نفر به مسابقات ادامه بدهد در این بازی طول طناب حداقل 33 متر و قطر طناب (‌محیط) 10 تا 12 سانتیمتر بوده و فاقد هرگونه گره است و دو سر طناب  نیز باید بسته باشد. جنس طناب از کنف خواهد بود. بمنظور انجام هر چه بهتر مسابقات و بالابردن سطح قضاوت داوران نوارها و علامت‌های روی طناب درج می‌گردند که اگر طناب کشیده یا جمع شود. داور بتواند آن را به راحتی ملاحظه نماید.در موقع مسابقات پنج نوار یا علامت رنگی روی طناب درج میشود.

یک نوار رنگی در مرکز طناب ( وسط) قرمز

2 نوار رنگی هر کدام به فاصله 3متر از علامت مرکزی ( وسط طناب) – زرد

2 نوار رنگی هر کدام به فاصله 5 متری از علامت مرکزی طناب ( وسط طناب) مشکی

هيچ ورزشكاري نبايد طناب را جلوتر از نقطه‌اي كه با رنگ يا نوار مشخص شده است بگيرد. در آغاز هر كشش، اولين ورزشكار مي‌تواند تا جايي كه امكان دارد نزديك علامت رنگي يا نوار طناب قرار بگيرد. هيچ حلقه‌اي يا گره‌اي نبايد در طناب وجود داشته باشد و هيچ نقطه‌اي از طناب نبايد به بدن ورزشكار قفل شده يا بسته شده باشد. هر ورزشكار بايد طناب را با دستان بدون پوشش بگيرد يعني كف هر دو دست رو به بالا باشد و طناب از بين بدن و بازوي ورزشكار عبور كند. هر نوع مانعي كه باعث آزاد حركت نكردن طناب شود خطا محسوب می شود.  كليه ورزشكاران در تمام وقت مسابقه به حالت كشش قرار دارند. نفر آخر در این بازی سردسته یا لنگر دار محسوب می شود. هر تيم زماني برنده يك كشش است كه طناب را در مسافت مورد لزومي كه با علامت مشخص گرديده،‌ حركت دهد و آنقدر طناب را بكشد كه علامت مركزي روي طناب از خط روي زمين بگذرد. هر تيم زماني برنده مسابقه اعلام مي‌شود كه در 2 كشش از 3 كشش بر حريف چيره شود. هر تيم كه در يك كشش برنده شود يك امتياز مي‌گيرد. و هر تيمي كه در 2 كشش متوالي برنده شود مسابقه را برده است تيمي كه بتواند در 2 بار كشش متوالي، 2 بر صفر بر حريفش غلبه كند، 3 امتياز بدست مي‌آورد و تيم بازنده هيچ امتيازي بدست نخواهد آورد، تيمي كه در 3 بار كشش با حساب 2بر 1 بر حريفش غلبه كند، 2 امتياز و حريفش يك امتياز كسب مي‌كند.

 

tug of war

one of the local games chaharmahal o bakhteyari that  held in celebration  and events of the game's tug of war. In order to do better competition and And raising the level of referees judge tapes and signs are presented on the ropes

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.