جهش تولید | شنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

محتوا با برچسب تحویل سال.

آئین های تحویل سال نو در بین بختیاریها

آئین های تحویل سال نو در بین بختیاریها


 

عشایر بختیاری همزمان با تحویل سال به مکان سبزتری رفته وسیاه چادر را در محلي سبز و خرم كه داراي آب كافي باشد، برپا می‌کنند ،ازطبیعت رنگارنگ خویش ،گلهای شقایق وباوینه را زینت سیاه چادر خویش قرار داده آنرا تزیین کرده، گل آرایی می کنند. شب عيد در خانه يا چادرهاي خود مي مانند، ولي روز اول عيد با لباس هاي مخصوص خود، كلاه هاي لري را كج به سر گذاشته و به ديد و بازديد مي پردازند. بختياري ها معتقدند  لباس سياه عزا را حتماً بايد تا قبل از نوروز از تن در آورد، زيرا در غير اين صورت باروري و نعمت از طايفه رخت بر خواهد بست. زنان و دختران لباسهای رنگارنگ برتن می پوشند. و کودکان باشادی و هم همه اشعاری را برای رسیدن بهار می خوانند:

بهار اُوی بهار اُوی

  کا سَوزلی سوار اُوی

  سوار ترکه مار اُوی

بنگ ایکنه فَلَکناز

قلیون بیار شیریناز

قلیون زرد گُلگُلی

دمِ حونه عَواسقلی

بهار اومد بهار اومد / برادر سبزعلی سواره اومد / سوار بر تَرک مار اومد / صدا میزنه فلک ناز رو / شیرین ناز قلیون بیار / قلیون زرد گل گلی / دم خونه عباسقلی

در هنگام تحویل سال بزرگ خانواده قرآن می‌خواند و همه برای شروع نیک یا قرآن می‌خوانند یا روی آیات قرآن نگاه می‌کنند. پدر خانواده بین صفحات قرآن پول گذاشته و بعد از تحویل سال آن پول را بین اعضای خانواده تقسیم می‌کند این پول نشانه برکت و رزق و روزی است .مردم استان به طور معمول به قدم اولین کسی که روز عید پایش را در خانه می‌گذارد معتقدند. اگر کسی قدمش برای اهالی خانه خوب بوده باشد از او دعوت می‌کنند تا اولین کسی باشد که به خانه آنها وارد می شود.زنان در روز قبل از عید به سر و دست‌های خود حنا می‌گذارند .

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.